Predstavivosť je postavená na skúsenostiach. Je potrebné tvorivo pracovať s jazykom a meniť významy slov. Nie je prístupná len pár vyvoleným, ale všetkým - preto ju treba rozvíjať od detstva.
Deti ako marginalizovaná časť spoločnosti a jeden cieľ. Umožniť im rozmýšľať o svete kriticky a slobodne, nech z nich vyrastú plnohodnotní občania. Za odkazom Gianniho Rodariho netreba cestovať do Talianska. Literárna vedkyňa, prof. Ilaria Filograsso, s ním z Pescary prišla na pôdu FF UPJŠ.
Využívanie slovných hier, prelínanie sémantických rovín či parodovanie sveta dospelých. Povojnové roky v Taliansku strávil Rodari v komunistickej strane, vďaka čomu mnohé jeho diela nie sú dodnes preložené do angličtiny. Svoju moc však nechcel uplatniť v politike, ale v literatúre, kde mu bolo umožnené tvorivo pracovať s predstavivosťou čitateľa. Deťom chcel umožniť vytvoriť novú spoločnosť, ktorá je prioritne formovaná nie informáciami nadobudnutými v škole, ale v prostredí, v ktorom žijú a od príbuzných sa učia sociálnym rolám.
Ako je to naozaj s možnosťou využívať potenciál malých či mladých ľudí v dnešnej „pohnutej“ situácii v Európe alebo inde vo svete? Dá sa nájsť odpoveď na túto a mnohé iné otázky len vďaka zapojeniu fantázie pri čítaní rozprávky?
Vyskúšajte – a možno budete úspešní ako kedysi...
Comments