top of page

Som psychológ a čo teraz?

Psychológia je odbor, v ktorom majú často študenti problém nájsť uplatnenie. Prípadne ani nevedia, aké možnosti po skončení štúdia majú. Dvojdňová konferencia Som psychológ a čo teraz, ktorá sa dnes začala to má zmeniť. Podľa Matúša Adamkoviča, viceprezidenta Slovenskej asociácie študentov a absolventov psychológie (SAŠAP), má mať konferencia aj socializačný charakter.

Aká bude téma konferencie?

Konferencia je zameraná na celé spektrum možností uplatnenia psychológa, respektíve študenta psychológie. Účastníci sa dozvedia informácie prakticky zo všetkých oblastí psychológie – počnúc klinickou, cez pracovnú psychológiu až po akademickú sféru a psychologický výskum.

Budete reagovať aj na problémy, ktoré sa konkrétne spájajú s psychologickým výskumom?

Určite sa dozvedia veci, ku ktorým sa v štandardnom univerzitnom prostredí dopracúva ťažšie. Program je nastavený tak, aby si každý účastník prišiel na to svoje a absolvoval prednášku/workshop týkajúci sa toho, čo ho zaujíma. Uvediem dva príklady. Je pomerne náročné pre končiaceho študenta, ktorý chce robiť klinickú psychológiu, zorientovať sa v tom, čo ho čaká, ak sa chce touto dráhou vydať. Na konferencii sa môže zúčastniť workshopu, ktorý mu v tom istotne pomôže. Druhý príklad – asi každý v súčasnosti študujúci psychológ musí realizovať minimálne jeden výskum, pravdepodobne však viac. Väčšina ľudí akosi intuitívne tuší, že psychologický výskum nie je až taký konzistentný a presný ako by sa mohlo zdať. V rámci konferencie tak bude prednáška o problémoch (reprodukovateľnosti) psychologického výskumu a o tom, ako informácie, ktoré výskum prináša, kriticky hodnotiť a analyzovať.

Rozvoj človeka je spojený aj s jeho okolím a ľuďmi, s ktorými spolupracuje, bude sa teda konferencia uberať aj týmto smerom?

Asi každá konferencia má aj socializačný charakter, čím by som chcel ľudí inšpirovať k tomu, aby aj na konferencii nadväzovali nové kontakty, spolupráce, ale najmä priateľstvá. Konferencia je jednoducho na to, aby si ju účastníci užili jednak po stránke osobného a kariérneho rastu, ale aj v ďalších smeroch.

V závere ešte spomeňme mená, ktoré by mohli medzi psychológmi zarezonovať.

Každý zo speakrov má svoje kvality, všetko sú to ľudia, ktorí boli priamo pozvaní podeliť sa o svoje vedomosti a schopnosti. Spomenul by som možno medzinárodné zastúpenie, keďže sa organizačnému tímu podarilo skontaktovať a pritiahnuť hosťa z U.S.A, Frederick Erick J. Gallun, PhD., ktorý reprezentuje svetovú špičku vo výskume auditórnych procesov. Ako ale vravím, každý speaker má čo ponúknuť a predstavuje kvalitu vo svojom odbore.


Časopis študentov Filozofickej fakulty

Najnovšie články

bottom of page