Smrť je jednou z tých tém, ktorým sa pri bežných rozhovoroch vyhýbame, pretože v nás vyvolávajú negatívne pocity, ba priam hrôzu a des. Workshop s názvom Tanatológia, ktorý organizovala Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie (SAŠAP), sa venoval práve tejto tabuizovanej téme. Jeho účastníci pomocou vybraných aktivít mohli zažiť rôzne konfrontácie so smrťou, popremýšľať o zmysle svojho života a o tom, bez čoho a bez koho by im už nedával zmysel.
Hlavnou z disciplín bolo na každý zo siedmich papierikov napísať nejakú životnú prioritu, či to už bola vlastnosť, vec alebo človek. Sedelo sa v kruhu a členovia skupiny mali za úlohu po každom kole vyhodiť jeden papierik s vecou, ktorej by sa vedeli najskôr zriecť. Nakoniec každému zostal v ruke už iba jeden, obsahujúci najdôležitejšiu hodnotu v ich živote, ale aj ten museli nakoniec zničiť, zavrieť oči a predstaviť si, aké by to bolo umrieť s pocitom, že už nič nemajú. Nasledovalo zistenie, aké ľahké je opustiť tento svet, keď ste už stratili všetko, čo napĺňalo váš život. Podľa slov Mgr. Matúša Adamkoviča, ktorý tento workshop viedol, pomocou takýchto aktivít psychológovia pomáhajú ľuďom vyrovnávať sa so smrťou.
Reakcie konkrétne na túto disciplínu boli rôzne, priemerne sa pri nej rozplače 30 až 40 % ľudí. Niektorí, údajne, odmietli ten posledný papierik roztrhať, lebo neuniesli predstavu, žeby danú vec/osobu stratili. Jednou z aktivít bolo aj predstaviť si smrť človeka, ktorý nám je veľmi blízky, predstaviť si jeho pohreb, nehybné telo v truhle. Táto aktivita bola psychicky náročná a vyvolala u viacerých účastníkov silné emócie. No všetko, čo sa počas tejto zaujímavej „dvojhodinovky“ udialo, sa dá považovať za akýsi psychický detox. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že človek odchádzal domov zmierenejší so sebou, spokojný a hlavne vďačný za to, čo má.
A čo majú pre nás do budúcna SAŠAP ešte pripravené? Odpovedá predseda košickej pobočky SAŠAPu Michal Bartko.
„V apríli plánujeme diskusiu pre širokú verejnosť o psychologických efektoch meditácie a jógy. V máji sa zase budeme venovať problematike sexuality, opäť formou diskusie (ktorá sa uskutoční 2. mája s účasťou sexuologičky a psychiatričky MUDr. Danice Caisovej). Vyvrcholením semestra ale bude SAŠAP konferencia pod názvom „Som psychológ - a čo teraz?“, ktorá sa prvýkrát uskutoční v Košiciach, a to 25.-26. mája. Jej cieľom bude predstaviť študentom psychológie možnosti uplatnenia psychológa na Slovensku. Semester už tradične zavŕšime v júni oddychovou akciou - Psychokinom, teda premietaním filmu s psychologickou tematikou s následnou diskusiou so psychológom. Všetci ste srdečne pozvaní.“