8. marec. Kvety, úsmevy, objatia. A v kalendári červenými písmenami napísané Medzinárodný deň žien. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo si práve tento medzinárodný deň pripomíname o niečo intenzívnejšie, než tie iné? Alebo nad tým, prečo ho oslavujeme práve ôsmeho marca? Či dokonca nad tým, odkedy je sviatok všetkých žien medzinárodný?
Predchádzajúce storočie bolo preplnené rozličnými bojmi – od tých frontových, ktoré ľudí zabíjali, až po tie spoločenské, ktoré mnohokrát ničili ľudskú dôstojnosť. Všetky mali spoločný politický základ. Boj žien za svoje práva nadväzoval na rozličné hnutia aktivistiek z prelomu 19. a 20. storočia a kumuloval v roku 1910.
8. marca 1857 sa v New Yorku uskutočnil štrajk pracovníčok textilných podnikov. Na jeho základoch vzniklo prvé odborové združenie továrenských krajčírok, ktorého požiadavky dostali okrem sociálneho aj charakter politický. Jedným z hlavných cieľov týchto žien sa tak postupne stávalo vlastné volebné právo. Demonštrácie krajčírok sa stali pravidelnou nedeľnou súčasťou a v uliciach ich čoskoro bolo až 40 000. Prvý medzinárodný deň žien stanovili členky Socialistickej strany Ameriky a na stretnutí socialistických strán (Socialistickej internacionále) bol výrazným pričinením Nemky Clary Josephine Zetkinovej prijatý hneď v sedemnástich krajinách.
Zo strany politicky aktívnych žien sa ozývali okrem volaní po sociálnej rovnosti či vyššieho vzdelania aj požiadavky lepších pracovných podmienok a ochrany ľudských životov na pracovisku. Tie boli dôsledkom požiaru v Triangle Factory v roku 1911 s tragickým koncom. Na svojej váhe získavali s blížiacim sa prvým celosvetovým konfliktom aj protivojnové heslá hlásané ženami.
Ženy ukázali svoju silu aj v Rusku. V roku 1917 zorganizovali tradičnú demonštráciu, ktorá po americkom vzore pripadla na 23. február – teda podľa gregoriánskeho kalendára na ôsmy marec. Demonštrácia žien bola jedným z katalyzátorov februárovej revolúcie, ktorej následkom bolo zrušenie cárskeho režimu. Rovnoprávnosť všetkých ľudí bez rozdielu pohlavia bola oficiálne zakotvená v Charte OSN v roku 1945 a práve OSN Medzinárodný deň žien oficiálne stanovila.
Milí páni, nezabudnite 8. marca venovať ženám vo svojom okolí aspoň jeden pekný úsmev. A vy, milé dámy, venujte zopár myšlienok všetkým tým úžasným ženám minulosti, vďaka ktorým tu dnes sme.