Národná transfúzna služba už zajtra odštartuje Valentínsku kvapku krvi. S päťtýždňovou kampaňou sa spájajú mobilné odbery krvi, náborové workshopy či simulované odbery krvi vo všetkých väčších mestách a mnohých obciach Slovenska. UPJŠ sa zapojí tiež, mobilný odber na univerzitnej pôde prebehne na Fakulte verejnej správy UPJŠ siedmeho marca. Ak sa plánujete do Valentínskej kvapky krvi zapojiť, možno vás bude zaujímať, čo sa deje s vašou krvou stane po darovaní a akými procesmi prechádza, kým ju môžu lekári použiť.
Vaša krv, potom ako ju darujete, ešte nemôže putovať priamo do operačných sál. Prechádza procesom testovania, separácie a uskladnenia. Obvykle sa darcovi odoberie 450 ml krvi. Toto množstvo lekári nazývajú transfúzna jednotka. Po odobratí sa musí rýchlo spracovať tak, aby sa nezrazila. Použitím špeciálnych protizrážavých prípravkov alebo sa musí zmraziť. Po odbere sa každá vzorka otestuje v laboratóriu. Okrem určenia krvnej skupiny a Rh faktoru sa testuje na prítomnosť žltačky typu B a C, vírusu HIV, syfilisu a testujú sa aj hodnoty pečeňových enzýmov, prípadne ďalšie špeciálne parametre.
Potom ako prejde testami sa z krvi pomocou vysokootáčkovej centrifúgy oddeľujú jednotlivé zložky: krvné bunky (červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky) a krvná plazma. Pacienti v rôznych situáciách väčšinou nepotrebujú všetky zložky (plnú krv), ale iba niektorú z nich, preto sa z krvi separujú jednotlivé zložky. Vďaka tomu sa znižuje aj možnosť nežiaducej reakcie u pacienta. Tiež sa tým zaručuje, že každá časť vašej darovanej krvi bude efektívne využitá do poslednej kvapky.
Červené krvinky (erytrocyty) sa podávajú pacientom, ktorí stratili veľké množstvo krvi, napríklad pri operáciách a po úrazoch. Tiež ich potrebujú pacienti s anémiou (chudokrvnosťou ) alebo napríklad leukémiou. Skladujú sa pri teplote dva až šesť stupňov Celzia a vydržia až štyridsaťdva dní. Krvné doštičky (trombocyty) majú funkciu pri zastavení krvácania napríklad počas operácie alebo po úrazoch, najmä ak má pacient nedostatok vlastných doštičiek. Doštičky sa kazia veľmi rýchlo, preto sa musia využiť do troch až piatich dní. Biele krvinky (leukocyty) sa samostatne podávajú len vo veľmi výnimočných prípadoch.
Krvná plazma je tekutina, v ktorej krvinky a doštičky plávajú. Väčšinu z nej (deväť desatín objemu) tvorí voda. Zvyšok tvoria rôzne látky potrebné pre fungovanie orgánov. Pre pacientov sú jedny z najdôležitejších faktory zrážania krvi. Prípravky na liečenie nedostatku konkrétnych faktorov sa vyrábajú práve z darovanej plazmy. Plazma sa podáva tiež pacientom s ochoreniami pečene a používa sa aj pri krvácaní alebo sa pacientovi podá pri príprave na operáciu. Plazma musí byť hneď po darovaní zmrazená a takto vydrží podľa teploty (až do -35 stupňov Celzia) od troch mesiacov do dvoch rokov.
Po jej správnom otestovaní, spracovaní a uskladnení je krv pripravená na podanie pacientom v núdzi. Ak ste ešte neboli darovať krv a zvažujete to, určite neváhajte. Nemocnice po celom Slovensku stále potrebujú krv a hľadajú nových darcov. Krv z vašich žíl môže mať pre pacientov v núdzi cenu zlata. [if !supportLineBreakNewLine] [endif]