top of page

I think For Myself – Myslím za seba

Začiatkom zimného semestra 2016 dostali študenti Katedry anglistiky a amerikanistiky ponuku zapojiť sa do zaujímavého a prospešného projektu.

Projekt z názvom Peer to Peer: Challenging Extremism je medzinárodnou iniciatívou a už od začiatku bol navrhnutý tak, že študenti po celom svete začínali len s týmto názvom a inštrukciami zamerať sa na to, čo je v ich krajine či regióne aktuálne a spôsobuje najväčšie problémy. Videli sme v ňom veľkú príležitosť získať skúsenosti, no najmä šancu pomôcť mladým ľudom. Zamerali sme sa na podnietenie kritického myslenia pri čítaní a sledovaní správ nielen na internete. Náš projekt sme nazvali I Think For Myself – Myslím za seba.

Našou prvou zastávkou bolo Gymnázium Milana Rastislava Štefánika na Námesti L. Novomeského

Ako v každom projekte, aj v tomto prípade bolo najťažšie prísť s počiatočným nápadom a následne ho rozvíjať, no pod vedením doktoranda Mgr. Lukáša Lukačína a vďaka bezproblémovej spolupráci v našom tíme sme sa dokázali rozbehnúť. Počiatočnou fázou, viditeľnou už aj pre verejnosť, bolo spustenie stránky na Facebooku, po ktorom nás čakala pozitívna, no aj negatívna odozva. Odmietavý prístup zo strany niektorých komentujúcich na sociálnych sieťach nás však neodradil, práve naopak, ukázal nám, že to, čo robíme, je predsa len potrebné. Napokon sa práve toto stalo akousi motiváciou na podnietenie zmeny.

Širšej verejnosti sme svoj projekt predstavili v Tabačke

Cieľovou skupinou pre nás boli mladí ľudia, a preto sme sa rozhodli, že sa zameriame na stredné školy. Prvým krokom, a to ešte pred spustením kampane, bolo vo forme dotazníkov zistiť, či majú študenti nedostatky vo vedomostiach o extrémizme, alebo či dokonca sami prejavujú xenofóbiu. Keďže mladí ľudia trávia väčšinu času na webe, často si tento prístup osvojujú od priateľov zdieľajúcich príspevky, ktorých jediným cieľom je vyvolať nenávisť a strach. Študenti stredných škôl však mnohokrát nedokážu posúdiť, či je táto správa, šírená prostredníctvom sociálnej siete, pravdivá alebo ide o hoax.

Navštívili sme aj Strednú priemyselnú školu dopravnú

Prostredníctvom siedmich prezentácií na troch stredných školách v Košiciach a dvoch prezentácií pre verejnosť sme sa snažili poukázať na rozšírenosť takýchto správ. Študentom sme prezentovali príklady, s ktorými sa mali možnosť stretnúť priamo na internete a následne sme tieto správy vyvrátili a oboznámili ich s rôznymi spôsobmi overovania pravdivosti toho, čo čítajú v médiách a na sociálnych sieťach. Počas celej prezentácie sme študentov zapájali do diskusie a pýtali sa ich na ich vlastné skúsenosti. Po prezentáciách sme znova rozdali dotazníky, aby sme zistili úroveň progresu vedomostí týkajúcich sa extrémizmu a hoaxov. Čo nás najviac tešilo, boli búrlivé diskusie, pretože práve o tom bola celá naša kampaň. To, že študenti počas prezentácie premýšľali kriticky bolo znamením, že sa nám podarilo, čo sme si od začiatku zaumienili, a to je pre nás najväčšou odmenou.

Nakoniec sme zavítali aj na Gymnázium Park mládeže

 

Článok dodala Zuzana Nováková - študentka Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ v Košiciach


Časopis študentov Filozofickej fakulty

Najnovšie články

bottom of page