Poslanie univerzity nespočíva len vo vzdelávaní jej študentov. Rovnako dôležitou súčasťou je vedecká činnosť prospešná pre celú spoločnosť. Jej výsledky v rôznych oblastiach si môžete vypočuť aj počas tohto týždňa hneď na niekoľkých vedeckých konferenciách. Prinášame vám prehľad toho, čo sa rozhodne oplatí navštíviť.
Košické dni sociálnej práce
V médiách sa často dočítate o ľuďoch, ktorí sa dostanú na okraj spoločnosti alebo za mreže väzenskej cely. Ako sa však takíto ľudia začleňujú späť do spoločnosti? To bude hlavnou témou piateho ročníka Košických dní sociálnej práce – vedeckej konferencie, ktorú pripravuje Katedra sociálnej práce UPJŠ. „Ústrednými témami tejto konferencie sú resocializácia a reedukácia a ich význam tak v sociálnej práci, ako aj v spoločnosti. Hlavným cieľom resocializácie je znovuzapojenie klientov do normálneho spoločenského života. Úlohou reedukácie je realizácia aktivít zameraných na rozvíjanie nevyvinutých funkcií, alebo na úpravu porušených funkcií“, priblížila PhDr. Katarína Šiňanská, PhD. z katedry sociálnej práce. Na konferencii sa zúčastnia vedeckí pracovníci zo Slovenska, Českej Republiky a Poľska. „Konferencia môže študentov obohatiť novými aktuálnymi poznatkami z oblasti výskytu a riešenia rôznych sociálnopatologických javov v spoločnosti, akými sú napríklad závislosti, kyberšikanovanie, poruchy učenia a správania, bezdomovectvo, kriminalita a podobne“ dodala Katarína Šiňanská. Konferencia prebehne v piatok 25. novembra od 8:30 v budove Sokrates.
Kríza parlamentarizmu? Kam kráčaš demokracia?
Táto otázka je zároveň aj názvom šiesteho ročníka Košických politologických dialógov, ktoré organizuje Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ. Ide o vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou. „Myšlienka podnecovať dialóg o spoločenských otázkach sa zrodila u našej vedúcej katedry – pani profesorky Gbúrovej. Košické politologické dialógy sa snažia vytvoriť platformu pre diskusie, konferencie, workshopy či rôzne podujatia o aktuálnych témach“ uviedla Mgr. Renáta Bzdilová, PhD. z katedry politológie. „Ústrednou témou konferencie bude parlamentarizmus a otázka, či je v kríze. Z abstraktov príspevkov si dovolím tvrdiť, že účastníci budú nazerať na túto problematiku z rôznych perspektív a v rôznych kontextoch, čo môže byť prínosné nielen pre politológov, ale aj pre politikov, ktorí majú záujem zlepšovať fungovanie parlamentov.“ Podľa jej slov môže táto konferencia študentom ponúknuť možnosť rozšírenia obzorov v problematike parlamentarizmu a možnosť stretnúť sa a diskutovať so špičkovými politológmi, historikmi a inými spoločenskými vedcami zo Slovenska a susedných štátov. Študenti budú vítaní 24. a 25. novembra v priestoroch budovy Platón FF UPJŠ v Košiciach.
Cena víťazstva
Koniec druhej svetovej vojny bol pre mnohých ľudí vytúženou úľavou. Pre iných to však znamenalo začiatok ďalšieho utrpenia. Aj o tom sa bude hovoriť na vedeckej konferencii s názvom Cena víťazstva, ktorú organizuje Katedra histórie UPJŠ. „Konferencia bude venovaná problému, ktorý súvisí s obdobím konca druhej svetovej vojny, keď v Európe dochádzalo k zmenám geopolitického a spoločensko-politického usporiadania. S týmito zmenami súviselo množstvo fenoménov, medzi ktoré patrilo aj násilné sťahovanie ľudí z priestoru stredoeurópskych krajín na nútené prace do ZSSR“ priblížil doc. PaedDr. Martin Pekár PhD., vedúci odboru histórie. Na konferencii sa zúčastnia predstavitelia významných inštitúcií z Maďarska a Poľska, krajín, ktoré táto problematika taktiež zasiahla. „Konferenciu otvorí spolu s dekankou FF UPJŠ aj generálny konzul Maďarskej republiky, z ktorej pochádza finančný príspevok na organizovanie konferencie“ upresňuje Martin Pekár. Podľa jeho slov môžu študenti stretnúť významných medzinárodných odborníkov z oblasti histórie a taktiež vypočuť si príspevky, ktoré im pomôžu pri štúdiu najnovších dejín. Konferencia začína 24. novembra o 9:45 v Historickej aule Rektorátu UPJŠ.
Ľudské práva a nezamestnanosť
Nezamestnanosť je citlivou témou, ktorá sa dotýka mnohých rodín. Reflektovať na tento nepriaznivý fenomén si dala za úlohu vedecká konferencia s názvom Posilňovanie ľudských práv v oblasti zamestnanosti na Slovensku. „Primárny účel vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou spočíva v kritickej reflexii mimoriadne negatívneho fenoménu nezamestnanosti v našej spoločnosti,“ hovorí PhDr. JuDr. Pavol Gojdič, PhD. z Katedry politológie UPJŠ, ktorá podujatie spoluorganizuje. „Rečníci sa budú snažiť pomenovať nielen príslušné východiská, ale aj eventuálne spôsoby riešení a to prostredníctvom poznatkov z rôznych oblastí, pričom možno spomenúť ekonómiu, filozofiu, etiku, právo či politológiu“ dodáva. Na konferencii sa zúčastnia domáci a zahraniční hostia z oblastí štátnej správy a samosprávy, predstavitelia akademickej obce, cirkvi a s poznatkami zo svojej praxe vystúpia aj podnikatelia. „Vysokú výpovednú hodnotu smerom k študentom budú mať témy i následné diskusie, ktoré intenzívne rezonujú v našej spoločnosti a svojimi dôsledkami sa ich viac či menej dotýkajú,“ uzatvára Pavol Gojdič. Konferencia sa bude konať 24. novembra v priestoroch teologickej fakulty na Hlavnej ulici v Košiciach od 8:30.