top of page

Taiwan na Slovensku

Človek sa len zriedkakedy zastaví vo víre povinností. Čím viac udalostí sa snažíme zaznamenať, tým viac vecí nám uniká. O cudzích krajinách sa dozvedáme od našich známych, známych našich známych, ľudí, ktorí exotické krajiny okúsili. Chuť Taiwanu však minulo mnoho slovenských jazykov. Má nám táto krajina naozaj čo ponúknuť?

Pohľad na hlavné mesto Taiwanu Taipei a najvyššiu budovu na svete Taipei 101

„Nápad predstaviť Taiwan v Košiciach a hlavne na pôde UPJŠ bol nápadom môjho známeho, ktorý pracuje pre Slovensko-Taiwanskú obchodnú komoru,“ vysvetľuje Mgr. Renáta Bzdilová, PhD. z Katedry politológie FF UPJŠ, hlavná organizátorka.

Cieľom celého podujatia je spropagovať a priblížiť Taiwan študentom univerzity. „Podobné podujatie sa konalo v Bratislave a veľmi ma zaujalo,“ pokračuje Bzdilová. „Sama rada cestujem, spoznávam nové krajiny a kultúry. V roku 2009 som Taiwan dokonca mala v rámci študijno-kultúrnej výmeny príležitosť navštíviť. Bola som nesmierne očarená ich ústretovosťou, spôsobom vzdelávania a veľkou snahou rozvíjať najnovšie technológie. A tak som si, ako hrdá východniarka, povedala – prečo neurobiť podobnú akciu v Košiciach? Prečo nepriblížiť túto zaujímavú krajinu práve našim študentom?“

Národný park Taroko

Nápad pretavili do reality pedagógovia, doktorandi a doktorandky z Katedry politológie spolu s občianskym združením Res Publica. „Musím priznať, že sme skvelý kolektív a do tohto projektu sme sa pustili s nesmiernym nadšením,“ dodáva.

Podľa slov hlavnej organizátorky chcú vytvoriť platformu na diskusiu a zaujímavým spôsobom priblížiť študentom politologickú a politickú prax. Súčasťou podujatia je aj konferencia Demokracia a Taiwan. „Robíme to pre mladých ľudí. Chceli sme, aby to bolo dynamické. Živé. Zaujímavé. Preto sme sa rozhodli poňať to primárne ako filmový festival. Študenti sa nielen veľa dozvedia, ale majú možnosť vzhliadnuť kultúru Taiwanu na vlastné oči. Dnešnú premiéru otvára moja priateľka z Taiwanu, ktorá si spolu s priateľom pripravila vstupnú prezentáciu. Takto chceme prispieť k tomu, aby sa študenti vedeli v danej problematike lepšie zorientovať a prežili plnohodnotný filmový zážitok. Zároveň organizujeme konferenciu s taiwanským veľvyslancom, jeho manželkou a ďalšími predstaviteľmi Taipejskej reprezentačnej kancelárie, na ktorej sa bude hovoriť o práci v diplomacii, budú sa analyzovať videá a porovnávať spôsob prejavu našich i zahraničných politikov. Bude to naozaj interaktívne a obohatí to vyučovanie našich študentov. Veľmi sa na to tešíme. Taiwan je krajina, ktorá nám naozaj má čo ponúknuť,“ odmlčala sa a jedným dychom dodala „no aj my máme čo ponúknuť im! Je veľa dobrých vecí, ktoré u nás fungujú, a ktorými sa môžu v zahraničí od nás inšpirovať.“

Celé podujatie potrvá do piatka. Zajtra (štvrtok) od 9:00 začne konferencia Demokracia a Taiwan v historickej aule rektorátu a v popoludňajších hodinách oficiálne odštartuje Filmový festival o Taiwane prvou snímkou – akčnou historickou drámou Warriors of Rainbow. V piatok sú na programe dva filmy – dráma Super citizen KO o 14:00 a o 16-tej romantická hudobná komédia Cape No 7. Premietanie prebieha v budove Platón.


Časopis študentov Filozofickej fakulty

Najnovšie články

bottom of page