Je obľúbeným športom po celom svete. Hrali ho už starí Mayovia pod pomenovaním Pok – ta - Pok. Tí, ktorí ho hrajú dnes zväčša vyčnievajú z davu a na ostatných sa pozerajú zhora. Názov tohto športu je zložený z dvoch slov, kôš a lopta. Áno! Reč je o basketbale, kolektívnom halovom športe, ktorý je často vyhľadávaný aj na Slovensku.
Mnohí z vás určite minulý týždeň zaregistrovali akciu 24 hodinovka (24H) v basketbale, ktorú organizovala Študentská rada Prírodovedeckej fakulty (ŠRPF). Pre tých, ktorí nezaznamenali toto podujatie vám prinášame krátke resumé v podaní rozhovoru s Michalom Zimom, študentom PF a členom ŠRPF.
24 hodinovka prebehla v dňoch od 1. do 2. apríla. Kto každý sa mohol zúčastniť tejto akcie?
Bol tam určitý filter, resp. výber ľudí. Zúčastniť sa mohol len ten kto vedel udržať pero a moč (smiech), ale nie, v princípe sa akcie mohol zúčastniť každý študent, neštudent, Košičan, cezpoľný. Cieľom bolo, aby sa hral nepretržite 24 hodín basketbal.
Vieš mi povedať niečo o začiatkoch 24 hodinovky? Koľký ročník sa organizoval tento rok?
Tento rok bol takým mystickým míľnikom, keďže to bolo už 24. výročie 24 hodinovky v basketbale (smiech) a vzhľadom na svoj vek viem len toľko, že s touto myšlienkou pred 24 rokmi prišiel pán Ivan Šulc so študentskou radou, ktorý sa, mimochodom, zúčastnil aj tohto 24. podujatia.
Každá športová udalosť má nejaký svoj hrací systém. Ako vyzerá priebeh 24 hodinového turnaja?
Keďže 24H nemá víťaza, z prihlásených tímov sa vytvoria dve skupiny, ktoré hrajú proti sebe, pričom tímy sa počas noci obmieňajú tak, aby hral každý s každým. Na konci sa v jednotlivých skupinách spočítavajú body.
Čo si myslíš, v čom bola chyba, že sa na 24H zaregistrovalo len päť tímov?
Niektorí hráči, ktorí sa chceli zúčastniť 24H, hrajú aj celoslovenské najvyššie súťaže v basketbale a práve cez víkend mali zápasy, ale popravde z tohto dôvodu odpadli len dva či tri tímy, takže to bol jeden problém. Na druhej strane som s nimi komunikoval a hovoril som im, že by stačilo dať vedieť a my by sme sa prispôsobili a posunuli akciu o víkend neskôr, ale učíme sa na vlastných chybách. Taktiež nechcem zachádzať do názorov, že čoraz menej mladých ľudí inklinuje k športu. Myslím si, že kto chcel prísť prišiel a našiel si čas.
Mali ste počas turnaja zabezpečenú zdravotnú starostlivosť?
Mali sme dvoch študentov z lekárskej fakulty, ktorí boli nonstop k dispozícii. Ošetrovali malé zranenia ako narazeniny. K veľkým zraneniam,chvalabohu, nedošlo.
Bolo pre hráčov pripravené nejaké spestrenie akcie v podobe cien alebo občerstvenia?
Ako som už spomínal 24H nemá konkrétneho víťaza, ale v rámci akcie sme pripravili All - Stars game, teda súťaže pre jednotlivcov v troch kategóriách, a to slalom cez prekážky, trestné hody a hody na kôš z trojbodového územia. Mimochodom, trestné hody vyhral zakladateľ podujatia 24H docent Ivan Šulc, ktorý trafil kôš šestnásťkrát za sebou. Potom nasledovalo vyhodnotenie a výhercovia si odniesli vecné ceny v podobe diplomu a darčekového balíčka. Počas celého večera bol zabezpečený pitný režim, minerálne vody, čaj a vonku sme grilovali klobásky.
Kedy bol oficiálny koniec akcie?
Tým, že turnaj sa volá 24H malo to byť od siedmej hodiny večer do siedmej hodiny nasledujúceho dňa. Avšak z dôvodu registrácie piatich tímov, ktoré sa aj dosť namakali, sme všetko zjedli, popratali a zabalili o deviatej hodine doobeda. V podstate každý rok hľadáme najlepší časový horizont, aby tí ľudia vydržali hrať čo najdlhšie. Väčšinou sa hrá ešte okolo obeda a potom sa to zabalí. Hráčov sa snažíme motivovať ešte gulášom od pani kuchárok, ktorý sa podáva na obed. Každý rok skúšame vymyslieť niečo nové, aby sme tam vydržali čo najdlhšie. Skončilo sa to skôr, ako sme čakali. Nakoniec z 24 hodinovky bola 12 hodinovka (smiech).
Aké boli ohlasy na túto udalosť?
Ľudia sa pýtali, kedy bude ďalšia 24H. Tá bude až budúci rok. Do budúcna sa to pokúsime naplánovať nejak tak, aby sme termín konania 24H ohlásili v dostatočnom časovom predstihu pre všetkých. Osobne sa pohrávam aj s myšlienkou volejbalového maratónu. Takýto druh akcie je fajn, aj keď vidím priestor na zlepšenie, ale robíme to kvôli ľuďom a hlavne tej atmosfére.