PRO EDUCO je Medzinárodný veľtrh vzdelávania, ktorý sa zameriava primárne na ponuku vzdelávania a uplatnenia sa absolventov základných, stredných a vysokých škôl na trhu práce. Prezentácia vystavovateľov prebieha na formáte troch veľtržných dní na ploche viac ako 1 500 m2. Súčasťou veľtrhu je aj bohatý sprievodný program realizovaný najmä formou workshopov, prezentácií, seminárov a konferencií.
V dňoch 24. – 26. 11. 2015 sa v Spoločenskom pavilóne v Košiciach konal Medzinárodný veľtrh vzdelávania PRO EDUCO, na ktorom vystúpili aj študenti Katedry sociálnej práce FF UPJŠ. Pod vedením doc. PhDr. Aleny Bašistovej, PhD., a Mgr. Lenky Lukáčovej si študenti druhého ročníka bakalárskeho stupňa v rámci predmetu Manažment v sociálnej práci pripravili krátku prípadovú štúdiu zameranú na problematiku drogových závislostí u mládeže, ktorou konkrétne poukázali na problém šírenia drog na Dominikánskom námestí v Košiciach. Študenti použili metódu Šiestich mysliacich klobúkov ako jednu z možností na riešenie tohto problému. V rámci svojej prípadovej štúdie v krátkosti popísali situáciu na Dominikánskom námestí v Košiciach, ktoré predstavuje dostupný zdroj drog pre mládež, a zapojili možnosti riešenia tohto problému z pohľadu samosprávy, polície a sociálnej práce.
Šesť mysliacich klobúkov je metóda kreatívneho myslenia a riešenia problémov, ktorú zaviedol Edward de Bono. Jej princípom je použitie šiestich rôznych uhlov pohľadu na jednu vec, šiestich rôznych spôsobov uvažovania o probléme. Týchto šesť uhlov symbolicky vyjadruje šesť farieb – biela (reprezentuje informácie a holé fakty), červená (sústreďuje sa na emócie), žltá (využíva pozitívnu logiku), čierna (zastupuje negatívnu logiku), zelená (reprezentuje kreatívnosť, nové nápady) a modrá (nereprezentuje ďalší spôsob myslenia, ale koordinuje a moderuje predchádzajúce klobúky).
Študentov sme sa opýtali na to, ako vnímali a prežívali atmosféru na PRO EDUCO v Spoločenskom pavilóne, kde sa za tri dni premlelo niekoľko stoviek ľudí.
Janka, ako vnímate svoje pôsobenie v rámci vystúpenia? Mali ste dôležitú rolu, lebo ste museli uvádzať divákov do deja problematiky a sprevádzali ste ostatné klobúky.
Vystúpenie prebehlo veľmi rýchlo a snažili sme sa to podať čo najlepšie. Ja ako modrý klobúk som to mala najťažšie, lebo som mala najdlhší text a uviedla som divákov do deja. Myslím si, že sme to zvládli veľmi dobre. Vystúpenie hodnotím pozitívne, každý tak mohol prezentovať kúsok zo seba.
Patrik, vy ste reprezentovali čierny klobúk. Bolo pre vás ťažké naladiť sa na túto vlnu? Ktorý typ myslenia vo vašom živote prevažuje – pozitívne alebo negatívne?
Nemám problém naladiť sa na akúkoľvek náladu. ,,Na počkanie“ viem byť veselý, smutný, šialený, plačúci. V mojom živote prevažuje pozitivizmus, obklopujem sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí mi dodávajú energiu. Vyhýbam sa negatívnym ľuďom a situáciám.
Jakub, na rozdiel od Patrika ste sa mali vžiť do prezentovania pozitívnej logiky. Ako ste sa cítili?
V tejto úlohe som sa cítil dobre. Myslieť pozitívne je pre mňa základ, takže to problém vôbec nebol.
Na záver sme položili niekoľko otázok aj doc. PhDr. Alene Bašistovej, PhD., ktorá je autorkou myšlienky na využitie metódy Šiestich mysliacich klobúkov na veľtrhu PRO EDUCO.
Prečo práve táto metóda?
Metóda Šesť mysliacich klobúkov slúži na predchádzanie vzniku problému a vďaka tomu, že je to kreatívna (zážitková) metóda, má veľký úspech aj u študentov. Hravou formou si môžu precvičiť rôzne spôsobilosti a zároveň sa naučiť zvládať problém z rôznych uhlov pohľadu. Vedia si tak uvedomiť, že v živote nie je nič iba biele alebo čierne. Prostredníctvom „palety farieb“ dokážu uchopiť problémovú situáciu v jej komplexnom videní.
Ako súvisí táto metóda s manažmentom?
V maximálne možnej miere. Manažment znamená riadenie a tam, kde neexistujú žiadne bariéry (problémy), nemá zmysel hovoriť ani o riadení. Problémy sú na to, aby sa riešili, a to nielen v organizácii, ale celkovo v živote. Tam, kde existujú vzťahy, existujú aj problémy, a kde existujú problémy, je aj riadenie, teda manažment. Vždy je jednoduchšie riadiť a viesť ľudí hravou formou a nazerať na riešenia z rôznych uhlov pohľadu, ktoré nám ponúka práve metóda Šesť mysliacich klobúkov.
Pri ktorom type problémov by ste odporučili našim čitateľom využiť metódu Šiestich mysliacich klobúkov?
A aké typy existujú? Problémy buď sú, alebo nie sú. Túto metódu je možné využiť v akejkoľvek oblasti či vednej disciplíne, napr. pri transakčnej analýze, ale aj projektovaní a plánovaní v sociálnej práci, ktoré považujeme za moderné metódy sociálnej práce (vtedy už nehovoríme o metóde Šiestich mysliacich klobúkov, ale o technike).