top of page

Malý brat VEĽKÉHO FUTBALU

Niektorí mali tú česť okúsiť najpopulárnejší šport na svete priamo z ihriska, iní radšej obľubujú pasívnejší kontakt s touto loptovou hrou a názor nežnejšieho pohlavia často prezentuje predstavu bezvýznamného naháňania sa dvadsiatich dvoch ľudí za nejakou guľou. Obľúbenosť tohto športu spočíva najmä v jednoduchosti pravidiel a minimálnej náročnosti na vybavenie. Celosvetová popularita futbalu priniesla aj veľa jeho obdôb, akými sú sálový futbal, futsal či minifutbal. Práve minifutbal má na našej univerzite dlhoročnú tradíciu. ÚTVŠ každoročne organizuje Vysokoškolskú ligu v minifutbale,na ktorej sa zúčastňujú družstvá zo všetkých fakúlt. O tom, ako táto liga prebieha a čo to vlastne minifutbal je, nám povedal viac najlepší strelec jesennej časti Vysokoškolskej ligy v minifutbale Štefan Kolečanský.

Števo, čo študuješ a ako si sa dostal k Vysokoškolskej lige minifutbalu?

Na prírodovedeckej fakulte študujem jednoodborové štúdium geografie a k Vysokoškolskej lige minifutbalu som sa dostal cez pána doktora Imricha Staška, ktorý ma oslovil s myšlienkou reprezentácie fakulty.

Väčšina futbalistov začína s týmto športom už odmalička. Bol si aj ty tento prípad? V akom veku si začal hrávať futbal?

Futbal som začal hrať v šiestom ročníku na základnej škole v Pečovskej Novej Vsi, odkiaľ pochádzam a za ktorú aktívne hrávam doteraz.

Všetky fakulty UPJŠ majú vo vysokoškolskej lige svoje zastúpenie. Za aký tým nastupuješ ty?

Snažím sa robiť dobré meno predovšetkým svojej fakulte, aj keď som mal možnosť hrať aj za tímy z iných fakúlt, teda vo Vysokoškolskej lige nastupujem za mužstvo Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

Každý šport má svoje pravidlá a špecifiká. Ako sa líši minifutbal od klasického sálového futbalu či futsalu?

Základný rozdiel je predovšetkým vo veľkosti ihriska a počte hráčov.V minifutbale je ihrisko menšie, čomu sú prispôsobené aj bránky. Za každý tím, podľa propozícií, nastupujú štyria hráči, kde posledný hráč zastáva úlohu brankára s tým rozdielom, že nemôže používať ruky. Dôležitú funkciu, tak ako vo všetkých športoch, má rozhodca. Najťažšie rozhodnutia, ktoré bývajú veľmi diskutabilné, sú v minifutbale o tzv. „kĺzačkách“ a miere tvrdosti hry pri mantineloch. Z dôvodu veľkosti ihriska sú kĺzačky v predbránkovom priestore zakázané, aby sa tak predišlo úrazom.

Kde sa odohrávajú zápasy a ako prebiehajú jednotlivé kolá vysokoškolskej ligy?

Zápasy sa odohrávajú v telocvičniach T3 a T4 na Medickej. Hráči sú rozdelení do desiatich tímov podľa fakúlt, pričom sa hrá systémom každý s každým. Čas stretnutia je 2 x 15 minút – hrubý čas. Za víťazstvo sú tímu pripísané tri body, za remízu jeden. Liga je rozdelená na základnú časť a play-off, do ktorého postupujú najlepšie štyri mužstvá. Základná časť pozostáva z ôsmich kôl, z toho štyri kolá sú odohrané v zimnom a štyri v letnom semestri, teda jednotlivé tímy podľa vyžrebovania musia v jednom kole zvládnuť aj dva zápasy.

Na UPJŠ je veľa dobrých tímov s kvalitnou hráčškou základňou. Ktorý považuješ za najnepríjemnejší, resp. proti ktorému mužstvu sa ti najhoršie hrá?

Silným súperom sú tímy z odboru Šport a rekreácia, keďže v lige majú až trojnásobné zastúpenie. Konkrétne tím Šport a rekreácia 1 má dokonca hráčov z prvej a druhej slovenskej najvyššej futbalovej súťaže. Veľmi zaujímavé mužstvo predstavuje tím zahraničných študentov a tím Filozofickej fakulty UPJŠ, ktorý minulú sezónu skončil na úctyhodnom treťom mieste.

Po prvých štyroch kolách si s dvadsaťjeden gólmi najlepším strelcom ligy. Čomu pripisuješ takúto formu?

Veľký podiel má na tom skutočnosť, že som po trojročnej pauze opäť začal trénovať s chalanmi v Pečovskej. Vďaka tomu som si vylepšil kondíciu a celkovú výkonnosť. Avšak najväčšiu zásluhu pripisujem kvalite svojho tímu, keďže v tej istej zostave hráme ligu už druhý rok a navyše sme výborný kolektív aj mimo ihriska.

Cieľom kolektívnych športov sú tie najvyššie priečky. Aké sú tvoje ambície s tímom pre tento akademický rok?

Jednoznačne postup do play-off, do ktorého sa dostanú prvé štyri tímy. Tam je to už o momentálnej forme celkového tímu a z tých štyroch mužstiev v podstate môže vyhrať každý. Osobne si myslím, že máme minimálne na tretie miesto.

Máš za sebou už veľa triumfov so svojím materským mužstvom, ale čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech

s tímom prírodovedeckej fakulty?

Štvrté miesto, ktoré sme vybojovali v predchádzajúcej sezóne, a mimo tejto ligy sme sa s väčšou časťou mužstva zúčastnili na Majstrovstvách Slovenska tímov z geografických fakúlt, ktoré sme vyhrali.


Časopis študentov Filozofickej fakulty

Najnovšie články

bottom of page