Dňa 27. 11. 2015 sa na Katedre sociálnej práce FF UPJŠ v Košiciach uskutočnil 4. ročník Košických dní sociálnej práce. Ide o vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou. Rozhovor nám poskytla prof. PhDr. Eva Žiaková, CSc., vedúca Katedry sociálnej práce.
Ako vznikla myšlienka Košických dní sociálnej práce?
Táto myšlienka vznikla z potreby „definovať“ košickú sociálnu prácu a našu Katedru sociálnej práce v Košiciach, ktorá by bola zo strany iných katedier sociálnej práce na Slovensku identifikovateľná a rozpoznateľná. Preto je každý ročník Košických dní sociálnej práce venovaný tomu okruhu otázok, ktorými sa pracovníci katedry zaoberajú (prevencia sociálnej patológie, zmysel života, rizikové správanie, zvládanie záťaže).
Tento rok bola téma konferencie venovaná zvládaniu záťaže v kontexte sociálnej práce. Prečo práve zvládanie záťaže?
Zvládanie záťaže je dlhodobo ústredná téma v pomáhajúcich profesiách a zároveň, ako bolo povedané, hľadali sme tému, ktorá by zastrešila riešenie vedeckých problémov všetkých členov katedry, čo sa nám aj podarilo. Jednotliví pracovníci a pracovníčky sa priamo alebo nepriamo podieľajú na riešení problematiky zvládania či už u dlhodobo chorých, nezamestnaných, rizikových skupín alebo u odborníkov v sociálnej práci.
Vy ste vyštudovaná psychologička. Čo by ste odporúčali našim čitateľom pre lepšie zvládanie záťaže?
Hlavná myšlienka by bola založená na tom, aby každý z nás napĺňal svoj život vo viacerých rovinách svojho žitia. V oblasti fyzického zdravia je to pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu (banálna, ale veľmi často podceňovaná vec, čo vidím, keď chodím v nedeľu na túry v okolí Košíc, nestretávam tam veľa ľudí).V psychickej rovine je okrem zmysluplnej práce dôležitý aj zmysluplný odpočinok, a teda venovať sa svojim koníčkom, teda tomu, čo mám rád. V sociálnych vzťahoch je dôležité dbať na napĺňanie potreby afiliácie, teda pozitívnych sociálnych vzťahov, a v duchovnej oblasti nájsť zmysel vo všetkom, čo robíme, a vieru v seba. Sebadôveru považujem za veľmi dôležitú pri zvládaní záťaže.
Na konferencii ste vystúpili s hlavným referátom, v rámci ktorého ste sa venovali téme zvládania záťaže u onkologicky chorých pacientov. Prečo práve táto cieľová skupina?
Onkologické choroby sa stávajú ostatné desaťročie témou číslo jeden. Či už život alebo aj vedecké výskumy preukazujú, že otázka (ne)zvládania záťaže sa stáva ústrednou témou pri strate fyzického a psychického zdravia. Okrem toho naša katedra získala od grantovej agentúry MŠ SR VEGA grantovú vedeckú úlohu, ktorá je zameraná na zistenie zvládania, resp. nezvládania záťaže v súvislosti so vznikom rakoviny.
Venujete sa tejto téme aj v praxi?
V praxi sa snažím podať tieto informácie lekárom-onkológom, ktorí liečia onkologických pacientov a pacientky, aby nezabúdali na tento psychologický a sociálny rozmer, aby dokázali lepšie pomôcť svojim pacientom. Preto spolu s PhDr. Agnesou Kočišovou, PhD., publikujeme v časopisoch medicínskeho charakteru (Acta chemotherapeutica) a prednášame pre lekárov vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach.
Konferencia sa pýši titulom „medzinárodná vedecká konferencia''. Aké krajiny na nej participujú?
Na konferencii participuje Poľsko, Česko a Ukrajina, ale v budúcnosti by sme chceli spolupracovať s nemecky hovoriacimi krajinami, ako aj s Maďarskom, ktoré je nám blízke nielen geograficky, ale aj sociálnym myslením.Taktiež radi spolupracujeme s akadémiou vied a pracoviskami, ktoré sa zameriavajú na praktickú oblasť sociálnej práce či už v ziskovom alebo neziskovom sektore.
Máte ešte nejaké odkazy pre našich čitateľov?
Ja by som rada odkázala študentom, že mojou veľkou túžbou je, aby sa zúčastňovali týchto konferencií – či už aktívne alebo pasívne – bez toho, aby som im to musela ako vedúca katedry prikazovať, aby sa z čistého záujmu prišli pozrieť, na čom pracujeme a s kým spolupracujeme.