top of page

Jozef Maligda: Nápadom zo strany študentov sa nebránime

Máte obľúbené jedlo, ktoré by ste radi videli aj na jedálnom lístku v školskej jedálni?Ak sa tam zatiaľ neobjavilo, nezúfajte. Ak príde študent s dobrým receptom, ktorý splní normové požiadavky, nič nie je stratené. O ponuke jedál a samotnej tvorbe jedálneho lístka nám porozprával riaditeľ Školských domovov a jedální UPJŠ (ŠDaJ) Ing. Jozef Maligda.

Jedáleň v budove Sokrates na Moyzesovej ulici

Univerzita ponúka možnosť stravovať sa v niekoľkých na to určených zariadeniach. Dôležité je však rozlišovať medzi jedálňou, kde sa jedlo varí, a výdajňou, kde sa jedlo len vydáva. Jedálne nájdete v areáli na Moyzesovej (budova Sokrates), na Triede SNP (lekárska fakulta) a jednu na Medickej, ktorá je súčasťou internátnych domovov. Výdajne sú na Mánesovej, Popradskej a Jesennej ulici. Každá z jedální pripravuje jedlo sama a rovnako si zostavuje aj svoj jedálny lístok na voľný predaj. Jedálny lístok pre objednávkový systém, ktorý je identický pre všetky stravovacie zariadenia, je tvorený každý týždeň na Medickej.

„Neviem si vybrať, mám si dať kuracie alebo kuracie...?”

Zoznam jedál, z ktorých sa zostavuje ponuka, je dlhý, aj keď sa niekomu môže zdať, že na jedálnom lístku je vždy to isté. „Snažíme sa, aby sa jedlá neopakovali často, ale jedna vec je naša snaha a druhá vec je dopyt. Keď sa postavíte do radu na jedlo, všimnite si, že 80 % stravníkov si pýta kuracinu. V ponuke môže byť hovädzie, no študent si spravidla vyberie kuracie na prírodno. Čiže aj od toho závisí tvorba jedálneho lístka. Ten je iný na Medickej, kde sa primárne stravujú študenti ubytovaní na internáte, iný je na Moyzesovej, kde chodia aj zamestnanci, a ešte viac odlišný je na lekárskej fakulte, ktorú navštevuje najväčšie množstvo zahraničných študentov. Stále však hovoríme o ponuke jedál na voľný predaj,“ odôvodnil výber Jozef Maligda.

Aktuálna ponuka jedál je k dispozícii aj na internetovej stránke, kde nájdete aj jej anglickú verziu. Okrem iného sa na stránke jedálne dopracujete aj k popisu jednotlivých jedál. Ak si nie ste istí, čo môžete objaviť napr. v Milánskej polievke, práve tu si viete pozrieť, z čoho je zložená. V súčasnosti nájdete popis jedál iba v slovenskom jazyku, na anglickej verzii sa pracuje.

Do jedálneho lístka pridávajú kuchárky nové recepty neustále. Ak chcete navrhnúť nový recept aj vy, nie je to vylúčené. Jozef Maligda prezradil, že je otvorený novým nápadom: ,,Kancelárie máme otvorené. Nikomu nemôžeme zakázať, aby sa zastavil. Len aby sme potom nemuseli prijímať jednu pracovníčku, ktorá bude iba spisovať recepty,“ dodal so smiechom. ,,Treba si však uvedomiť, že varíme tisíc a viac kusov jedál. Je rozdiel pripraviť stravu doma pre štyroch ľudí, napr. desať palaciniek, a je rozdiel napiecť palacinky pre dvesto ľudí. Dodržiavame iné technologické postupy. Na každé jedlo robíme tzv. kalkulačný list, kde sa berie do úvahy počet porcií a tie musíme prepracovať do noriem pre verejné stravovanie. S dobrým receptom sa treba zastaviť za pani Vargovou, to je prevádzkarka, ktorá má tieto normy na starosti a ktorá dáva dokopy aj jedálny lístok. Možno uspejete. Ak bude recept vhodný, aj ho pripravíme. Teší nás záujem zo strany študentov.”

Študentská stravovacia rada neexistuje. Zatiaľ.

Iniciatívu študentov uvíta vedenie jedálne nielen pri nových receptoch, ale aj pri ďalších nápadoch. Zamestnanci jedální vytvorili stravovaciu radu, ktorá sa pravidelne stretáva. Raz za mesiac diskutujú o problémoch jednotlivých jedální a návrhoch na zlepšenie kvality poskytovaných služieb. Stravovacia rada zložená zo študentov zatiaľ neexistuje. ,,Pokiaľ by však bol záujem a chceli by ste sa stretávať, nie je to problém. Určite raz za mesiac si nájdeme čas stretnúť sa a prejsť si vaše návrhy. Či už pôjde o nové recepty, pripomienky, ako napr. zmenu otváracích hodín pokladnice, alebo rady na zlepšenie kvality stravovania,” odkazuje vedenie jedální študentom.


Časopis študentov Filozofickej fakulty

Najnovšie články

bottom of page